Trunking, type WDK 60150
Type WDK60150CW
|Item no. 6021883
|EAN 4012196637577



Item no. / Type
6021883 / WDK60150CW
Length
2000 mm
Width
150 mm
Height
60 mm
Colour
Cream; RAL 9001
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 40 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 31 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 33 |
| Usable cross-section | 7002 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 2 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x150x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
3,8791 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,8791 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60150CW
6160379
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60150CW
6160972
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60150CW
6161561
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
2370 150
6023533
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 6162878
End piece, trunking type WDK 60150Type
WDK HE60150CW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6160379
Internal corner cover, trunking type WDK 60150Type
WDK HI60150CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6160972
External corner cover, trunking type WDK 60150Type
WDK HA60150CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60150CW
2000
150
60
Cream; RAL 9001
6021883
WDK60150CW
Item no.
6021883
Length
2000
Width
150
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001





