Trunking, type WDK 60110
Type WDK60110CW
|Item no. 6021840
|EAN 4012196019816



Item no. / Type
6021840 / WDK60110CW
Length
2000 mm
Width
108,5 mm
Height
60,3 mm
Colour
Cream; RAL 9001
Smallest selling unit: 16 m
16m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 108,5 mm |
| Height | 60,3 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 29 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 22 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 24 |
| Usable cross-section | 5076 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x110x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
2,3523 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,3523 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60110CW
6160336
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60110CW
6160921
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60110CW
6161529
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
2370 110
6023517
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 6162827
End piece, trunking type WDK 60110Type
WDK HE60110CW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6160336
Internal corner cover, trunking type WDK 60110Type
WDK HI60110CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6160921
External corner cover, trunking type WDK 60110Type
WDK HA60110CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60110CW
2000
108,5
60,3
Cream; RAL 9001
6021840
WDK60110CW
Item no.
6021840
Length
2000
Width
108,5
Height
60,3
Colour
Cream; RAL 9001





