Trunking, type WDK 60090
Type WDK60090CW
|Item no. 6021913
|EAN 4012196020119



Item no. / Type
6021913 / WDK60090CW
Length
2000 mm
Width
90 mm
Height
60 mm
Colour
Cream; RAL 9001
Smallest selling unit: 24 m
24m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 24 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 18 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 20 |
| Usable cross-section | 4236 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x90x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,9675 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,9675 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60090CW
6160328
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60090CW
6160913
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60090CW
6161510
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
2370 90
6023509
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 6162819
End piece, trunking type WDK 60090Type
WDK HE60090CW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6160328
Internal corner cover, trunking type WDK 60090Type
WDK HI60090CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6160913
External corner cover, trunking type WDK 60090Type
WDK HA60090CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60090CW
2000
90
60
Cream; RAL 9001
6021913
WDK60090CW
Item no.
6021913
Length
2000
Width
90
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001





