Trunking, type WDK 40040
Type WDK40040CW
|Item no. 6025412
|EAN 4012196028870



Item no. / Type
6025412 / WDK40040CW
Length
2000 mm
Width
40 mm
Height
40 mm
Colour
Cream; RAL 9001
Smallest selling unit: 36 m
36m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 7 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 5 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 6 |
| Usable cross-section | 1314 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x40x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,8114 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,8114 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI40040CW
6160093
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HA40040CW
6160697
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HF40040CW
6161294
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6162592
End piece, trunking type WDK 40040Type
WDK HE40040CW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6160093
Internal corner cover, trunking type WDK 40040Type
WDK HI40040CW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6160697
External corner cover, trunking type WDK 40040Type
WDK HA40040CW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK40040CW
2000
40
40
Cream; RAL 9001
6025412
WDK40040CW
Item no.
6025412
Length
2000
Width
40
Height
40
Colour
Cream; RAL 9001



