Surge arrester V20 1+FS 320 V
Type V20-C 1+FS-320-A
|Item no. 5096057
|EAN 4012195024170



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester type 2, 320 V
• With remote signalling, potential-free change-over contact, for function monitoring
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pin
• Arrester, connectable with dynamic cut-off unit and visual function display
• High-performance varistor technology
Application: Equipotential bonding (LPZ 1 to 2) in main and sub-distributors.
* Complete = cover and base
• With remote signalling, potential-free change-over contact, for function monitoring
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pin
• Arrester, connectable with dynamic cut-off unit and visual function display
• High-performance varistor technology
Application: Equipotential bonding (LPZ 1 to 2) in main and sub-distributors.
* Complete = cover and base
Technical data
Technical data
| Network form | TN |
|---|---|
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 20 kA |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 320 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Maximum continuous voltage AC | 320 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 1-pole |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 320V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 20 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
0,4709 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,4709 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-1+FS-320
IP20
320
1
5095291
V20-3+FS-320
IP20
320
3
5095293
V20-C 1+FS-320-A
IP20
320
1
5096057
Pole version
V20-1+FS-320
Item no.
5095291
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
320
Pole version
1
V20-3+FS-320
Item no.
5095293
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
320
Pole version
3
V20-C 1+FS-320-A
Item no.
5096057
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
320
Pole version
1
