Internal corner hood, for Rapid 45-2 device installation trunking, type 53130
Type GK-IH53130RW
|Item no. 6113250
|EAN 4012196419555



Item no. / Type
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Internal corner for changing the direction of Rapid 45 device installation trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 145 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 58 mm |
Technical data
| Mounting perforation in base | no |
|---|---|
| for duct dimension | 53 x 130 mm |
| Halogen-free | yes |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Angle range, min. | 83 mm |
| Angle range, max. | 97 mm |
| Protection rating | IP40 |
| Number of covers | 1 |
| Cover width 2 | 0 mm |
| Cover width 3 | 0 mm |
| Cover mounting type | Cross-over |
| Protection rating IK code | IK08 |
| for duct width | 130 mm |
| for trunking height | 53 mm |
| Version for | Hood fitting |
| Shape | Symmetrical |
| Cover width | 0 mm |
| Permitted temperature range, min. | -15 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 140x145x145 |
| Material | Polycarbonate/Acrylnitrile-butadiene-styrene |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,9457 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,9457 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Colour
Item no.
GK-IH53130RW
Pure white; RAL 9010
6113250
GK-IH53130AL
aluminium
6113254
Colour
GK-IH53130RW
Item no.
6113250
Colour
Pure white; RAL 9010
GK-IH53130AL
Item no.
6113254
Colour
aluminium

