Generator connection box, type 2, for 1 string
Type PVG- C1000K 100
|Item no. 5088405
|EAN 4012197365080



Item no. / Type
5088405 / PVG- C1000K 100
Protection rating
IP67
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Generator connection box, type 2, for photovoltaic systems, to connect 1 string. For DC protection of the inverter.
• Varistor arrester, plug-in, with separation device in error-resistant Y circuit according to VDE 0100-712 (50539-12)
• Low DC protection level: < 4.0 kV (Uoc max = 1,000 V DC)
• 1 protection device with 2 push-in terminals of up to 6 mm² pre-installed in the housing, up to 41 A DC per terminal
• Polycarbonate housing (IP67), UV-resistant for exterior use, incl. cable gland set and pressure compensation element
Additional measures may be required if there is the risk of condensation formation through wind, ice, temperature or sun!
• Varistor arrester, plug-in, with separation device in error-resistant Y circuit according to VDE 0100-712 (50539-12)
• Low DC protection level: < 4.0 kV (Uoc max = 1,000 V DC)
• 1 protection device with 2 push-in terminals of up to 6 mm² pre-installed in the housing, up to 41 A DC per terminal
• Polycarbonate housing (IP67), UV-resistant for exterior use, incl. cable gland set and pressure compensation element
Additional measures may be required if there is the risk of condensation formation through wind, ice, temperature or sun!
Technical data
Technical data
| Number of inputs | 1 |
|---|---|
| Network form | DC |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP67 |
| Housing material surge protection components | PC |
| Type of entry | Gland |
| Depth | 125 mm |
| Protection rating IK code | IK08 |
| Maximum continuous voltage DC | 1000 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Installation type | Pre-mounted in the housing |
| Suitable for outdoor use | yes |
| Version for | For 1 MMPT and with push-in terminals |
| DC network form | yes |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 60 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Response time | <25 ns |
| Permitted temperature range, min. | -25 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 1000V DC |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
| Number of cable entries | 4 |
| Max. Input voltage DC | 1000 V |
| String fuse | Without |
| Monitoring function | no |
| Max. Input current per string | 41 A |
| Max. Output current | 41 A |
| Number of string inputs | 1 |
| Equipped with load-break switch | no |
| Number of MPPTs | 1 |
| Entries per MPPT | 1 |
| Exits per MPPT | 1 |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 0,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 21 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 10 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 0,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 21 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 8 AWG |
| Anschlussart Generatoranschlusskasten | Push-in terminal |
Environmental Data
4,0778 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,0778 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WB WPR
6570105
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 6570105
Weather protection roof for Ion charging station Basic/KeyType
WB WPR
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Item no.
PVG- C1000K 100
IP67
5088405
PVG- C1000K 100
Item no.
5088405
Protection rating
IP67
