Flat angle hood, for device installation trunking Rapid 45-2 type GK-53100
Type GK-FH53100LGR
|Item no. 6113092
|EAN 4012196419319



Item no. / Type
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Flat angle as hood fitting for changing the direction of the Rapid 45-2 device installation trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 142 mm |
|---|---|
| Width | 107 mm |
| Height | 55,5 mm |
Technical data
| Mounting perforation in base | no |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Protection rating | IP40 |
| Change of direction | Vertical, rising/falling |
| Symmetrical | yes |
| Number of covers | 1 |
| Cover width 2 | 0 mm |
| Cover width 3 | 0 mm |
| Cover mounting type | Cross-over |
| Protection rating IK code | IK08 |
| for duct width | 100 mm |
| for trunking height | 53 mm |
| Version for | Hood fitting |
| Cover width | 0 mm |
| Permitted temperature range, min. | -15 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 142x142x56 |
| Material | Polycarbonate/Acrylnitrile-butadiene-styrene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,6366 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6366 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Colour
Item no.
GK-FH53100RW
107
55,5
Pure white; RAL 9010
6113090
GK-FH53100LGR
107
55,5
Light grey; RAL 7035
6113092
GK-FH53100AL
107
55,5
aluminium
6113094
Colour
GK-FH53100RW
Item no.
6113090
Width
107
Height
55,5
Colour
Pure white; RAL 9010
GK-FH53100LGR
Item no.
6113092
Width
107
Height
55,5
Colour
Light grey; RAL 7035
GK-FH53100AL
Item no.
6113094
Width
107
Height
55,5
Colour
aluminium

