Drop-in anchor for multiple fastening G
Type EA II M 8x30
|Item no. 3492208
|EAN 4012197507060



Item no. / Type
Length
Thread
Permitted load range, tension zone
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Drop-in anchor for multiple fastening, with internal thread in steel, for the anchoring of, for example, cable tray systems, consoles, steel conctructions, etc. in uncracked concrete in indoor and outdoor areas. To knock in with a hammer. With an edge to prevent the anchor from being pulled in. Rustproof and highly corrosion-resistant. The anchor sleeve tightens against the drill hole wall when the internal pin is knocked in, e.g. using the manual firing tool EHS M. Fire-safety tested, fire protection class R 120 according to European Technical Assessment ETA-07/0135 for concrete.
Technical data
Dimensions
| Length | 30 mm |
|---|---|
| Dimension L | 30 mm |
Technical data
| Thread metric | 8 |
|---|---|
| Thread | M8 |
| Self-drilling | no |
| Approvals available | yes |
| Fastening unit | Miscellaneous |
| Version for | Lightning strike |
| Drill hole diameter, min. | 10 mm |
| Drill hole depth | 30 mm |
| Permitted load range, tension zone | 2 |
| Screw-in depth, min. | 8 mm |
| Screw-in depth, max. | 14 mm |
| Thread type | Metric |
| Dimension | M8x30 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Suitable for material | Concrete, Natural stone |
| Mounting type, anchor, tie | Pre-mounting |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Thread
Permitted load range, tension zone
Item no.
EA II M 8x25
25
M8
1,4
3492206
EA II M 8x30
30
M8
2
3492208
EA II M 10x30
30
M10
2
3492216
EA II M 10x40
40
M10
3
3492218
EA II M 12x50
50
M12
4,3
3492230
Length
Thread
Permitted load range, tension zone
EA II M 8x25
Item no.
3492206
Length
25
Thread
M8
Permitted load range, tension zone
1,4
EA II M 8x30
Item no.
3492208
Length
30
Thread
M8
Permitted load range, tension zone
2
EA II M 10x30
Item no.
3492216
Length
30
Thread
M10
Permitted load range, tension zone
2
EA II M 10x40
Item no.
3492218
Length
40
Thread
M10
Permitted load range, tension zone
3
EA II M 12x50
Item no.
3492230
Length
50
Thread
M12
Permitted load range, tension zone
4,3
