Insulated air-termination rod for inner-routed isCon® conductor with side exit
Type isFang IN-A L4
|Item no. 5408874
|EAN 4012196647804




Item no. / Type
5408874 / isFang IN-A L4
Length
4000 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
• For routing the OBO isCon® conductors in pipes
• With cable outlet to the side, matching the isFang air-termination stand with outlet to the side, type isFang 3B-A
• Suitable for wind loads according to Eurocode 1: DIN EN 1991-1-4
• Tested according to VDE V 0185-561-8 (IEC TS 62561-8)
• Stand pipe and interception tip made from aluminium
• Middle piece made from glass-fibre reinforced plastic (GFK)
• With cable outlet to the side, matching the isFang air-termination stand with outlet to the side, type isFang 3B-A
• Suitable for wind loads according to Eurocode 1: DIN EN 1991-1-4
• Tested according to VDE V 0185-561-8 (IEC TS 62561-8)
• Stand pipe and interception tip made from aluminium
• Middle piece made from glass-fibre reinforced plastic (GFK)
Technical data
Dimensions
| Length | 4000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 4000 mm |
| Dimension A | 1325 mm |
| Dimension B | 1000 mm |
| Dimension H | 1500 mm |
| Dimension d min. | 50 mm |
Technical data
| High voltage-resistant, insulated version | yes |
|---|---|
| Connection | Round conductor |
| Version for | Air-termination rod |
| Dimension | 4000mm |
| Material | Fibre-glass-reinforced plastic |
Environmental Data
49,6043 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 49,6043 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
F-FIX-S16
5403227
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
F-FIX-B16 3B
5403238
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 5403227
Concrete base for FangFix system, min. 16 kgType
F-FIX-S16
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 5403238
Base for FangFix system 16 kg for mounting the isFang tripodType
F-FIX-B16 3B
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 5408008
isCon® conductor, Professional blackType
isCon Pro 75 SW
Smallest selling unit: 100 m
100m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
isFang IN-A L4
4000
5408874
isFang IN-A L4
Item no.
5408874
Length
4000



