Combination arrester V25, 3-pole + NPE 385 V
Type V25-B+C 3NPE385
|Item no. 5094478
|EAN 4012195239888



Item no. / Type
5094478 / V25-B+C 3NPE385
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
385 V
Pole version
3+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, lightning and surge arrester type 1+2
• Complete unit consisting of upper part and base, pre-mounted and ready for connection
• Universally suitable for TN-S and TT systems
• Plug-in arrester with dynamic cut-off unit
• Visual function display
• Voltage protection level < 1.5 kV
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in standard distributor housings
• Labelled connections
Application example: Buildings with open-wire power supply or for setting up lightning protection equipotential bonding in residential buildings.
* Complete = Plug-in arrester and base
• Complete unit consisting of upper part and base, pre-mounted and ready for connection
• Universally suitable for TN-S and TT systems
• Plug-in arrester with dynamic cut-off unit
• Visual function display
• Voltage protection level < 1.5 kV
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in standard distributor housings
• Labelled connections
Application example: Buildings with open-wire power supply or for setting up lightning protection equipotential bonding in residential buildings.
* Complete = Plug-in arrester and base
Technical data
Technical data
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Network form | Other |
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Maximum continuous voltage (N-PE) | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 30 kA |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [N-PE] | 30 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 25 kA |
| Remote signalling | no |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 350 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 7 kA |
| Protection level [L-N] | ≤1,6 |
| Maximum continuous voltage AC | 385 V |
| Maximum continuous voltage DC | 505 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 30 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 |
| Version for | 3-pole with NPE; 385 V |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 385V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 120 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
1,8622 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,8622 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V25-B+C 3NPE385
IP20
385
3+N/PE
5094478
V25-B+C 3NPE385
Item no.
5094478
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
3+N/PE

