Cable tray SKS 605 FT
Type SKS 605 FT
|Item no. 6056634
|EAN 4012196820740



Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
SKS 60 = Heavy-duty cable tray system with 60 mm side height.
Matching cover with turn buckle: Type AZDMD 50
Matching cover with turn buckle: Type AZDMD 50
Cable tray with continuous bottom and side perforation as well as central holes (Ø11 mm) in the base for additional fastenings.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 50 mm |
| Dimension H | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 30 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 3000 mm² |
| With cover | no |
| Dimension | 60x50 |
| Base perforation | 11 |
| Dimension | 60x50x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.0 m | 4,3 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 1.5 m | 2,8 kN/m |
| Support spacing 2.0 m | 2 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 1,1 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,7 kN/m |
Environmental Data
4,5881 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,5881 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
SKS 610 FT
3000
100
yes
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056636
SKS 615 FT
3000
150
yes
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056644
SKS 620 FT
3000
200
yes
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056652
SKS 630 FT
3000
300
yes
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056679
SKS 640 FT
3000
400
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056695
SKS 650 FT
3000
500
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056717
SKS 660 FT
3000
600
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056733
SKS 605 FT
3000
50
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6056634
Width
Maintain electrical functions
SKS 610 FT
Item no.
6056636
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 615 FT
Item no.
6056644
Length
3000
Width
150
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 620 FT
Item no.
6056652
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 630 FT
Item no.
6056679
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 640 FT
Item no.
6056695
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 650 FT
Item no.
6056717
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 660 FT
Item no.
6056733
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 605 FT
Item no.
6056634
Length
3000
Width
50
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel




