Wall and support bracket AW 30 FT
Type AW 30 11 FT
|Item no. 6419704
|EAN 4012196206599


Item no. / Type
6419704 / AW 30 11 FT
Width
110 mm
F in kN
3 kN
Colour
zinc
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Medium-duty wall and support bracket with welded head plate.
Fastening of the bracket to the U support of width 400 mm or greater using a hexagonal bolt through both sides of the support. Please insert suitable spacers.
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension A | 50 mm |
| Dimension B | 110 mm |
| Dimension H | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Hole diameter | 11 mm |
| EPD article | yes |
| Version for | Wall and support bracket |
| F in kN | 3 kN |
| Dimension | B110mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Bending of the bracket tip at permitted bracket load
Permitted bracket load in kN without man load
Load curve with bracket lengths in mm
Environmental Data
0,5485 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,5485 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (4)
Product images (1)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
F in kN
Colour
Item no.
AW 30 11 FT
110
3
zinc
6419704
AW 30 11 FT
Item no.
6419704
Width
110
F in kN
3
Colour
zinc


