Bolt tie FAZ II P G
Type FAZIIPlus 8/10
|Item no. 3498900
|EAN 4012197505189



Item no. / Type
Length
Thread
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Bolt tie FAZ II Plus for the anchoring of medium to heavy loads in cracked or uncracked concrete. Suitable for high loads with small edge and axial distances. For knocking in.
European Technical Assessment ETA-99/0520, including characteristic values under fire exposure to fire resistance R 120.
Proof of suitability in the event of seismic impacts, categories C1 and C2.
European Technical Assessment ETA-99/0520, including characteristic values under fire exposure to fire resistance R 120.
Proof of suitability in the event of seismic impacts, categories C1 and C2.
Technical data
Dimensions
| Length | 75 mm |
|---|---|
| Dimension L | 75 mm |
Technical data
| Thread metric | 8 |
|---|---|
| Thread | M8 |
| Anchor/nail/bolt version | Spreading anchor |
| Approvals available | yes |
| Version for | For pushing in |
| Thread length | 38 mm |
| Drill hole diameter, min. | 8 mm |
| Thread type | Metric |
| Dimension | M8x75 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Clamping range, min. | 10 mm |
| Clamping range, max. | 20 mm |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Thread
Material
Item no.
FAZIIPlus 8/10
75
M8
Steel
3498900
FAZIIPlus 8/30
95
M8
Steel
3498902
FAZIIPlus 10/10
95
M10
Steel
3498912
FAZIIPlus 10/30
115
M10
Steel
3498914
Length
Thread
FAZIIPlus 8/10
Item no.
3498900
Length
75
Thread
M8
Material
Steel
FAZIIPlus 8/30
Item no.
3498902
Length
95
Thread
M8
Material
Steel
FAZIIPlus 10/10
Item no.
3498912
Length
95
Thread
M10
Material
Steel
FAZIIPlus 10/30
Item no.
3498914
Length
115
Thread
M10
Material
Steel
