Bolt tie FAZ II P G
Type FAZIIPlus 12/20
|Item no. 3498932
|EAN 4012197507220



Item no. / Type
3498932 / FAZIIPlus 12/20
Length
120 mm
Thread
M12
Material
Steel
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Bolt tie FAZ II Plus for the anchoring of medium to heavy loads in cracked or uncracked concrete. Suitable for high loads with small edge and axial distances. For knocking in.
European Technical Assessment ETA-99/0520, including characteristic values under fire exposure to fire resistance R 120.
Proof of suitability in the event of seismic impacts, categories C1 and C2.
European Technical Assessment ETA-99/0520, including characteristic values under fire exposure to fire resistance R 120.
Proof of suitability in the event of seismic impacts, categories C1 and C2.
Technical data
Dimensions
| Length | 120 mm |
|---|---|
| Dimension L | 120 mm |
Technical data
| Thread metric | 12 |
|---|---|
| Thread | M12 |
| Anchor/nail/bolt version | Spreading anchor |
| Approvals available | yes |
| Version for | For pushing in |
| Thread length | 71 mm |
| Drill hole diameter, min. | 12 mm |
| Thread type | Metric |
| Dimension | M12x120 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Clamping range, min. | 20 mm |
| Clamping range, max. | 40 mm |
Downloads
0 selected
Declarations (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Thread
Material
Item no.
FAZIIPlus 12/20
120
M12
Steel
3498932
FAZIIPlus 12/20
Item no.
3498932
Length
120
Thread
M12
Material
Steel
